ODRŽAN TREĆI PO REDU OGULINSKI FESTIVAL ZELJA I MEDA

U subotu, 10. rujna 2016. godine, u Ogulinu je uspješno održan treći po redu Ogulinski festival zelja i meda. Festival koji je već dobro poznat te kojeg i ove godine zajednički organiziraju Grad Ogulin i LAG Frankopan, a sve u sklopu proslave Dana grada Ogulina.

Festival je započeo u ranim jutarnjim satima svečanim otvorenjem, uz nastup Ogulinskih mažoretkinja Društva Naša djeca Ogulin, i prigodnim govorom voditelja LAG-a Frankopan Vladimira Kubelke i gradonačelnika Grada Ogulina Jure Turkovića.

Organizacijom ovog Festivala LAG Frankopan je omogućio turističkim zajednicama, udrugama, zadrugama, malim i srednjim poduzetnicima, obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvenicima i obrtima da, kroz izlaganje vlastitih proizvoda i usluga na izložbeno-prodajnom sajmu, pokažu raznolikost i bogatstvo koju čini ponuda ruralnih krajeva LAG-a Frankopan.
Na Festivalu je tako svoj rad i svoje proizvode predstavilo više od trideset izlagača s područja LAG-a Frankopan, ali i šire. Izlagačima i posjetiteljima Festivala omogućeno je kušanje kvalitete domaćeg zelja u obliku tradicionalnog jela „sarme“.

Sam Festival osmišljen je kao izložbeno- prodajni sajam poljoprivrednih proizvoda, rukotvorina i usluga odnosno mjesto koje treba omogućiti izravno susretanje i povezivanje proizvođača i potrošača, što je i postignuto. Pored toga, Festival je omogućio izlagačima vlastitu promidžbu putem medijske promocije, a sve je to pridonijelo i obogaćivanju ukupne kulturne, kao i turističke ponude prostora LAG-a Frankopan. Izložbeni prostor bio je pun šarolikih štandova koji su nudili široku paletu domaćih proizvoda i rukotvorina, pa su se tu, pored domaćeg zelja te meda i ostalih pčelinjih proizvoda, mogli naći i domaći sirupi, pekmezi, lavanda i dekorativni proizvodi od lavande, rukotvorine, suveniri i odjevni predmeti izrađeni od vune i domaćih materijala, razne vrste domaćeg brašna te ostali poljoprivredni proizvodi proizašli iz domaće radinosti.
Pored izložbe i direktne prodaje cilj Festivala bio je i animacija lokalnog stanovništva LAG-a vezana uz promociju poljoprivrede, proizvodnje i prerade poljoprivrednih proizvoda te su u tu svrhu održana i prigodna stručna predavanja.
Savjetodavna služba Ogulin održala je dvije radionice vezane za aktualne teme Festivala. O mogućnostima i načinima zaštite kupusa govorila je Mirna Ceranić kroz temu „Integrirana zaštita kupusa“, dok je vrlo zanimljivu temu naziva „Biološka raznolikost u poljoprivredi“ nazočnima predstavio Srećko Kostelić.
Po završetku stručnih predavanja, Bernarda Dražetić iz Savjetodavne službe Karlovac, svim prisutnima na Festivalu zorno je prezentirala tradicionalni način obrade vune kroz radionicu „Od ovce do čarape“.
LAG Frankopan je također održao stručne radionice u svrhu educiranja i animiranja svojih članova, dionika, ali i ostalih posjetitelja Festivala. Djelatnice LAG-a govorile su o aktualnim temama u području poljoprivrede prezentirajući Mjeru 6 „Razvoj poljoprivrednih gospodarstava i poslovanja“ Programa ruralnog razvoja RH 2014.-2020. odnosno pripadajuću Podmjeru 6.1. „Potpora mladim poljoprivrednicima“, Podmjeru 6.2. „Potpora ulaganju u pokretanje nepoljoprivrednih djelatnosti u ruralnom području“, Podmjeru 6.3. „Potpora razvoju malih poljoprivrednih gospodarstava“ te Podmjeru 6.4. „Ulaganja u razvoj nepoljoprivrednih djelatnosti u ruralnim područjima“.
Posjetitelji i prolaznici mogli su uživati u sadržajnoj ponudi prodajne izložbe Festivala sve do kasnih popodnevnih sati.